COMPOSITION of the Business Council of the Interstate Commission for Military and Economic Cooperation of the Organization of the Treaty on Collective Security

COMPOSITION of the Business Council of the Interstate Commission for Military and Economic Cooperation of the Organization of the Treaty on Collective Security

       

        

No.                 

n / a            

        

Full name.        

        

Position        

        

1        

        

2        

        

3                 

        

REPUBLIC ARMENIA                 

        

1        

        

TAROYAN

Arsen Gektorovich        

        

Director of Yerevan Plant of Mathematical Machines CJSC, Head of the Armenian National Part of the Business Council - Deputy Chairman of the Business Council                 

        

2        

        

TORCHYAN                 

Mher Grishayevich        

        

Head of the Department of Mobilization Training and Mobilization Programs of the Government of the Republic of Armenia                 

        

3        

        

BALAYAN                 

Daniel Kimovich        

        

Head of the Military Aviation Institute. Marshal A.Hamferyants        

        

4        

        

SEROBYAN                 

Avetik Robertovich        

        

Director of Charentsavan Machine Tool Plant CJSC                 

        

5        

        

NAZARYAN                 

Grand Zalibekovich        

        

Director of OAO NPO Garni-ler                 

        

6        

        

AVAKYAN                 

Levon Mushegovich        

        

Chief Specialist of the Enterprise Management and Mobilization Training Department of the State Military-Industrial Committee of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia        

        

7        

        

MARCOSYAN                 

Armen Vladimirovich        

        

Director of Saturn-AKIA                 

        

8        

        

BUNIATYAN                 

Gagik Rubenovich        

        

Director of JSC "LT-PIRKAL"                 

        

9        

        

ANANYAN                 

Narine Viktorovna        

        

Director of CJSC Laser Technology        

        

10        

        

ABRAHAMYAN                 

Samvel Akopovich        

        

Director of Electron OJSC                 

        

11        

        

MARTIROSYAN                 

Valery        

        

Director of AIK-1 LLC                 

        

12        

        

SHAHBAZIAN                 

Adam Myasnikovich        

        

Director of FERON LLC        

        

13        

        

KHACHATRYAN                 

Kadzhik Garnikovich        

        

President of GHS LLC                 

        

14        

        

HARUTYUNYAN                 

Hamlet Borisovich        

        

Director of CJSC Patnesh        

        

15        

        

KAZARYAN                 

Vagan Yuryevich        

        

Director of Kamaz Armenia                 

        

16        

        

GRIGORYAN                 

Karen V.        

        

Commander of the Aircraft Repair Company of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia                 

        

17        

        

KARAPETYAN                 

Tigran Gorovich        

        

General Director of Gorisky Gamma OJSC        

        

REPUBLIC BELARUS                 

        

1        

        

VOITENKOV                 

Alexander Sergeevich        

        

Director of Display Design Bureau, Head of the Belarusian National Part of the Business Council - Deputy Chairman of the Business Council                 

        

2        

        

FISHERMINE                 

Vladimir Ivanovich        

        

Director of OJSC “558 Aviation Repair Plant”                 

        

3        

        

GRAPES

Sergey Mikhailovich        

        

Chief engineer of Technosoyuzproekt LLC                 

        

4        

        

PUNK                 

Alexander Mikhailovich        

        

Deputy General Director of Minsk Wheel Tractor Plant OJSC                 

        

5        

        

BOTENOVSKY                 

Sergey Leonidovich        

        

Chairman of the Board of Directors of Technosoyuzproekt LLC        

        

6        

        

SAVICH                 

Mikhail Nikolaevich        

        

Deputy Head of the Special Design Department of JSC “AGAT - Management Systems” - managing company of the holding “Geoinformation Management Systems”                 

        

7        

        

SYSOYEV                 

Valery Dmitrievich        

        

Director of OJSC "AGAT - SYSTEM" - the management company of the holding company "Communication and control systems"        

        

8        

        

KOSTROMITSKY                 

Sergey Mikhailovich        

        

Director of CB Radar, OJSC, the management company of the Radiolocation Systems holding company                 

        

9        

        

SHKADAREVICH                 

Alexey Petrovich        

        

Director of the Scientific and Technical Center "LEMT" BelOMO "        

        

REPUBLIC KAZAKHSTAN                 

        

1        

        

ORYSPAY                 

Maksat Tokenovich        

        

Director of the Department of State Defense Order of the Ministry of Defense and Aerospace Industry of the Republic of Kazakhstan, Head of the Kazakhstan National Part of the Business Council - Vice-Chairman of the Business Council                 

        

2        

        

YERGALIN

Dastan Amangeldinovich        

        

Head of the Department of Formation and Placement of the State Defense Order of the Ministry of Defense and Aerospace Industry of the Republic of Kazakhstan                 

        

3        

        

COMRAT                 

Ratmir Alimkhanovich        

        

Director of the Department, JSC National Company Kazakhstan Engineering                 

        

4        

        

AYNABEKOV                 

Meiramhat Karibovich        

        

General Director of Semey Engineering JSC        

        

5        

        

CISTINE                 

Sergey Alexandrovich        

        

General Director of KAMAZ Engineering JSC                 

        

6        

        

KARIMOV                 

Yerzhan Balykbaevich        

        

General Director of JSC "811 auto repair plant"                 

        

7        

        

USHAKOV                 

Konstantin Valerevich        

        

Director of Aviation Repair Plant No. 405 JSC        

        

8        

        

TULEBAEV                 

Erbol Utepovich        

        

General Director of R & D Center Kazakhstan Engineering                 

        

9        

        

BISHIMOV                 

Kuanysh Yerdauletovich        

        

General Director of Petropavlovsk Heavy Engineering Plant JSC        

        

10        

        

ABILMAZHINOV                 

Marat Mukanovich        

        

General Director of S.Kirov Plant JSC                 

        

11        

        

AMANJOLOV                 

Marat Myrzabekovich        

        

Deputy Technical Director - Head of the Thematic Department of SKTB Granit LLP                 

        

12        

        

AHMEJANS                 

Alibi Khakimovich        

        

Chairman of the Board of Directors of West Kazakhstan Machine-Building Company,        

        

13        

        

BORODIN                 

Vyacheslav Georgievich        

        

General Manager of Kazakhstan Engineering National Company JSC                 

        

KYRGYZ REPUBLIC                 

        

1        

        

TAGAYEV                 

Abdyzhapar Abdykaarovich        

        

President of OJSC “NUR”, Head of the Kyrgyz National Part of the Business Council - Deputy Chairman of the Business Council        

        

2        

        

POPIC                 

Oleg Vladimirovich        

        

Chairman of the Board of Bishkek Machine-Building Plant OJSC                 

        

3        

        

VASILIEV                 

Yuri Ivanovich        

        

Chairman of the Board of OJSC TNK Dastan        

        

4        

        

SHASHSHEEV                 

Marat Duishebaevich        

        

General Director of Ak-Maral OJSC, President of the Chamber of Commerce and Industry of the Kyrgyz Republic                 

        

5        

        

COINS                 

Bekbolot Orozbekovich        

        

General Director of the State Enterprise “Kyrgyzkural” under the Ministry of Defense of the Kyrgyz Republic                  

        

6        

        

MASHCHENKO                 

Vyacheslav Stepanovich        

        

Director of OJSC "Plant Ainur"                 

        

7        

        

STEPANOV                 

Vladimir Vyacheslavovich         

        

Director of OJSC "Ulan"        

        

RUSSIAN FEDERATION                 

        

1        

        

NOBLES                 

Alexander Vasilyevich        

        

Chairman of the Business Council at the CSTO Interstate Commission for Military-Economic Cooperation, Vice-President of the Union of Russian Gunsmiths                 

        

2        

        

POLES                 

Ivan Viktorovich        

        

General Director of Interstate Development Corporation OJSC, First Deputy Chairman of the Business Council at the Interstate Commission for Military-Economic Cooperation CSTO        

        

3        

        

GOATS                 

Gennady Viktorovich        

        

Advisor to the General Director of Concern EKR Almaz-Antey JSC                 

        

4        

        

FROST                 

Vasily Alexandrovich        

        

General Director of Vologda Optical and Mechanical Plant JSC Vologda                 

        

5        

        

MARGELOV

Vladimir Vitalyevich        

        

Deputy General Director - Executive Director of Defense Systems                 

        

6        

        

MARICHEV                 

Sergey Nikolayevich        

        

General Director of the Association of Exhibition Companies CJSC “OVK Bizon”, General Operator of the Advertising and Exhibition Activities of the CSTO                 

        

7        

        

GONCHAROV                 

Vladimir Alexandrovich        

        

Deputy Head of the Regional Department of Rosoboronexport JSC                 

        

8        

        

ROMANS

Andrei Borisovich        

        

General Director of Defense Systems                 

        

9        

        

PLAYING                 

Sergey Nikolaevich        

        

Advisor to the General Director of Concern EKR Almaz-Antey JSC                 

        

10        

        

By agreement        

        

Representative of OJSC "Design Bureau of Automatic Lines named after L.N. Koshkin        

        

11        

        

OILS                 

Alexey Fedorovich        

        

Special Representative for Military-Technical Cooperation of Scientific Production Corporation Uralvagonzavod JSC                 

        

12        

        

KOVALEV                 

Nikolai Grigorievich        

        

Director of the military-industrial complex of Russian Machines                 

        

13        

        

CALING

Gennady Vasilyevich        

        

Deputy General Director - Deputy Chief Designer of NPO Splav                 

        

14        

        

STANDING                 

Georgiy Ivanovich        

        

General Director of the Central Research Institute "Petrel"                 

        

15        

        

GALKA

Victor Leonidovich        

        

First Deputy General Director of the holding company OJSC RT-Mashinostroenie                 

        

16        

        

COOKED                 

Nikolai Mikhailovich        

        

General Director of JSC "Federal Research and Production Center" Institute of Applied Chemistry "                 

        

17        

        

SILNERS

Mikhail Vladimirovich        

        

General Director of NPO Special Materials                 

        

18        

        

GAFEEV                 

Rafail Vasilovich        

        

General Director of KAMAZ Foreign Trade Company                 

        

19        

        

BARAN                 

Anatoly Vladimirovich        

        

Advisor to the General Director of JSC “V. Bakhirev        

        

20        

        

DUBROVIN                 

Mikhail Eduardovich        

        

Director of Business Development of JSC "Helicopters of Russia"                 

        

21        

        

BANDURIN                 

Vladimir Vasilyevich        

        

Advisor to the President of Russian Scientific and Production Association Russian Basic Information Technologies                 

        

22        

        

CHIZHEVSKY

Oleg Timofeevich        

        

First Deputy General Manager,                 

Scientific Director - General Designer of Pribor Scientific and Production Association                 

        

23        

        

HARE                 

Evgeny Mikhailovich        

        

Director of the Moscow office - Deputy Director of Development                 

Izhmash LLC - Unmanned Systems                 

        

24        

        

ZORIN

Andrey Vasilyevich        

        

General Director of OAO NITI Progress                 

        

25        

        

MERDANOV                 

Merdan Kazimagomedovich        

        

General Director - General Designer of JSC "RPC" Electronic Instrument "                 

        

26        

        

MORIN                 

Alexander E.        

        

Head of the Federal State Unitary Enterprise "Main Directorate for the Construction of Roads and Aerodromes" of the Ministry of Defense of the Russian Federation        

        

27        

        

ODRINSKY                 

Vadim Anatolevich        

        

Deputy General Director of Constellation Concern JSC                 

        

REPUBLIC TAJIKISTAN                 

        

1        

        

GOING                 

Ziyodullo Mukhitdinovich        

        

General Director of the State Unitary Enterprise Zarya Vostoka Plant, Head of the Tajik National Part of the Business Council - Deputy Chairman of the Business Council                 

        

2        

        

ISROILS

Alijon Rakhmonovich        

        

Chief Specialist of the Directorate of Mechanical Engineering, Defense Industry and Chemistry of the Ministry of Industry and New Technologies of the Republic of Tajikistan, Secretary of the Tajik National Part of the Interstate Commission for Military-Economic Cooperation CSTO                 

        

3        

        

KOMILI                 

Kamoljon Hakimzoda        

        

General Director of the State Unitary Enterprise "Fuluzoti Nodiri Tochikiston"                 

        

4        

        

CABLES                 

Murod Khairulloyevich        

        

Commander of the military unit of the Ministry of Defense of the Republic of Tajikistan        

        

5        

        

TILLAILS                 

Ibrogim Bakhodurovich        

        

General Director of the State Unitary Enterprise "Korgokhi Machinery"                 

        

6        

        

RUSTY                 

Sodikchon Abdukarimovich        

        

General Director of the State Unitary Enterprise "Korkhonai Kimiyev"                 

        

CSTO Secretariat                 

        

1        

        

FLAGS                 

Valery Vladimirovich        

        

Advisor to the Office of Military Security Issues of the CSTO Secretariat        

        

2        

        

NIKULSHIN                 

Konstantin Anatolyevich        

        

Advisor to the Office of Military Security Issues of the CSTO Secretariat            

 



Back to the section

Back to the all news